GIDA KATKI VE İÇERİKLERİ

LESİTİN


Yağı Alınmış Toz Soya Lesitini (PCR Negatif ve IP)

Sıvı Lesitinler

Ürün portföyümüzde bulunan sıvı lesitinler, standart fosfolipit içeriği ve düşük demir oranı ile gerek Avrupa’da gerek ülkemizde, çikolata, margarin, süt ürünleri ve kek uygulamalarında son derece tercih edilen emülgatörlerdir.

Emülsiyon özelliği dışında lesitinler, ürünün dokusunu iyileştirir, yüzeyden/kalıptan ayrılmayı kolaylaştırır, sulu sistemlerde proteinlerin veya diğer katıların dağılımını hızlandırır ve ürünün tat özelliklerini korurlar.

Yağı Alınmış Toz Lesitin (PCR Negatif ve IP - Identity Preserved)

Toz, İnce Granül ve Granül formlarında sunulan ve çok özel uygulamalarda kullanılmak üzere geliştirilen, ULTRALEC, ultrafiltrasyon tekniği ile hazırlanan ve emülsiyon kapasitesi son derece yüksek olan yağı alınmış, toz lesitin çeşididir. %97 oranda fosfolipit içeren ve biyo yararlanımı yüksek kolin için iyi bir kaynak olan toz lesitin, gıda takviyesi olarak da kullanılmaktadır. Özellikle sakız uygulamalarında yumuşaklığı artırırken, sakızın dişlere yapışmasını engeller. Ayrıca yağı azaltılmış hamur işlerinde nemi tutar, kullanılan bitkisel yağların etkinliğini artırır ve hamurun yapışkanlığını azaltır. Fırınlanmış kek ve pastalarda, yumurta sarısı gibi davranarak, bir kısım yumurtayı ikame eder ve ürünün gevrek doku kazanmasına yardımcı olur.